a
به وب سایت مجله دفترسینمایی خوش آمدید

معرفی برگزیدگان ششمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان ایران

برگزیدگان ششمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان ایران، معرفی شدند.

به گزارش سینماآفیس به نقل از خبرگزاری صبا: اختتامیه ششمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان ایران شامگاه گذشته دوشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۱ در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

برگزیدگان این رویداد نیز معرفی شدند.

سید مهدی جوادی با تاکید بر اینکه از حضور در اختتامیه ششمین دوره المپیاد فیلمسازی نوجوانان و برگزاری مستمر و بی‌وقفه این رویداد خوشحال هستم، گفت: این رویداد معمولاً همزمان با جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و‌ نوجوانان برگزار می‌شد، اما امسال به دلیل بازسازی در جشنواره کودک در مسیر اینکه به حوزه تولید فیلم کودک و نوجوان کمک کند، این رویداد با تاخیر و سال آینده برگزار می‌شود.

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با بیان اینکه چون المپیاد فیلمسازی نوجوانان یکی از مکانیزم‌های استعدادیابی در سینمای ایران است و دغدغه‌مند برگزاری مستمر آن بودیم، افزود: یک شب به محل استقرار نوجوانان در اردوگاه شهید باهنر رفتم و وقتی دیدم آن‌ها تا ساعت دو صبح روی ایده‌های‌ خود کار می‌کنند تا بتوانند ارائه خوبی داشته باشند، سر ذوق آمدم و گفتم ای کاش می‌توانستیم میزبان نوجوانان بیشتری باشیم، اما محدودیت‌های مالی این اجازه را به ما نداد. اطمینان دارم از میان این بچه‌ها استعدادهای درخشانی برای آینده سینمای ایران، چهر‌ه‌های شاخص و سرمایه انسانی متخصصی به این هنر معرفی خواهند شد و ما شاهد درخشش آن‌ها و آثارشان در جشنواره‌های ملی و بین‌المللی خواهیم بود. از مربیان، منتورها و همه دست‌اندرکاران برگزاری المپیاد و به‌طور ویژه سه دبیر هنری، علمی و اجرایی رویداد که تلاش شبانه‌روزی داشتند، تشکر می‌کنم.

جوادی در پایان به نوید زارع که آرزویش را برای ساخت فیلم بلند خود مطرح کرده بود، وعده داد که از تحقق این اتفاق حمایت خواهد کرد.

مسعود احمدیان با تبریک فرارسیدن ماه رجب، گفت: با توجه به اینکه در میان نوجوانان هستیم، می‌خواهم یک نوجوان گزارش عملکرد دوره ششم المپیاد را بخواند؛ آنیسا هراتی هنرمند نوجوانی که افتخار آشنایی با او را در این دوره پیدا کردیم و از شهر همدان در المپیاد حضور داشته است.

در ادامه آنیسا هراتی به شرح گزارش عملکرد پرداخت؛ «پس از اعلام فراخوان ششمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان ایران از بین بیش از ۵۰۰ «ایده» و «فیلم»، ۳۵ هنرجوی نوجوان برای شرکت در این دوره برگزیده شدند که فقط ۹ نفر از تهران بودند. آینده سینمای ایران متعلق به مایی خواهد بود که حالاحالاها باید بیاموزیم و مشق سینما کنیم چراکه اخلاق، امید و آگاهی را درک می‌کنیم، از مربیان، منتورها و بنیاد سینمایی فارابی سپاسگزاریم که با تاسیس باشگاه کودک و نوجوان، تعامل با سینما را استمرار بخشیده و ما از این به بعد می‌توانیم عضو این باشگاه باشیم.

مسعود احمدیان دبیر این رویداد نیز اظهار کرد: گذر زمان مشخص می‌کند که خروجی‌های المپیاد فیلمسازی چه بوده است. دوستان در عرصه حرفه‌ای وارد شده‌اند چراکه امروز شاهد فعالیت هنرمندانی هستیم که بعد از دوره‌های گذشته المپیاد، شرایط و کارهای حرفه‌ای را در سینما پشت سر گذاشتند و تجربه کردند و امروز دو نفر از آن‌ها در جمع ما حضور دارند.

در ادامه مجری این مراسم از علیرضا فرهومند از المپیادی‌های دوره‌های گذشته و اهل بوشهر و بازیگر فیلم سینمایی «تنهای تنهای تنها» و  نوید زارع فیلمبردار و فیلمساز از سنندج دعوت کرد تا این دو هنرمند جوان مورد تقدیر قرار بگیرند.

نوید زارع گفت: خوشحالم که باز هم به المپیاد آمده‌ام، اتفاقی که برای نوجوانان در این رویداد می‌افتد، اتفاق بزرگی است زیرا امروز فیلم‌های کوتاه حرفه‌ای با هزینه‌های بالا در ایران و جهان ساخته می‌شود که این موضوع امکان رقابت را برای نوجوانان سخت می‌کند. امیدوارم المپیاد فیلمسازی هر سال با همین کیفیت برگزار شود.

وی ادامه داد: من بعد از ساخت هفت فیلم کوتاه حرفه‌ای و فیلمبرداری پروژه‌های مختلف، سه سال است آرزو دارم بتوانم فیلم بلندم را بسازم و امیدوارم که این آرزو محقق شود.

فرهومند نیز بیان کرد: الان بغض کرده‌ام که بعد از پنج دوره دوباره اینجا هستم و نوجوانان المپیادی را می‌بینم.

پخش کلیپی از دوره ششم و کم و کیف برگزاری المپیاد ششم بخش بعدی آیین اختتامیه این رویداد بود.

در ادامه سجاد اسماعیلی از شرکت کنندگان المپیاد ششم از شهر یزد به اجرای استندآپ کمدی پرداخت و خاطره‌ای را از حضورش در این دوره با بیانی طنز برای حاضران در سالن تعریف کرد.

دکتر سیدمهدی جوادی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، مهدی سالم مدیرعامل بنیاد رودکی، علیرضا اسماعیلی دستیار و مدیرکل حوزه ریاست سازمان سینمایی، ابوالفضل همراه رییس فرهنگسرای نیاوران و مرتضی علی عباس میرزایی عضو هیات انتخاب المپیاد برای اهدای جوایز این بخش به صحنه رفتند و مصطفی نظری زاده دبیر علمی ششمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان ایران نتایج را اعلام کرد.

 وی خطاب به نوجوانان گفت: شما گلچینی از یک جمع بسیار بزرگ هستید که از شهرهای دور در این مراسم حضور دارید، اتمسفر این فضا نظیر یک خانواده است. ما با یکدیگر دوست هستیم و بعد از این چند روز زندگی همه‌مان تغییر کرده است. خدا را شکر می‌کنم که این اتفاق رقم خورد و انرژی شما به زندگی ما خیر و برکت می‌بخشد.

در ادامه لوح تقدیر المپیاد بنابر نظر هیات داوران به سه نوجوان فیلمساز تعلق گرفت. آیلین محمودزاده به دلیل ایده‌پردازی جذاب در فیلم‌ «تحفه»، بنیامین خدابنده برای به کار گیری ساختار متفاوت در فیلم «برای آخرین رنگ این شهر» و محمدمتین رستمی برای نگاه خلاقانه در انیمیشن «تلنگر» مورد تقدیر قرار گرفتند.

همچنین مستند سارا عابدی برای مستند «روزی، روزگاری، پدر بزرگ، مادربزرگ» مدال برنز، سیدعلیرضا زارعی برای فیلم انیمیشن «کتاب سفید» مدال نقره و فاطمه بیتا بهزادی برای فیلم «معکوس» مدال طلای ششمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان ایران را دریافت کردند.

در ادامه هادی مقدم دوست، مصطفی جمشیدی پرور و حامد جعفری از داوران این دوره از المپیاد برای اهدای جوایز روی سن آمدند.

در این بخش مدال‌های برنز المپیاد ششم به چهار گروه «رویاسازان» به مربی‌گری سیدجلال دهقانی اشکذری، «جادوگران سینما» به مربی‌گری نواب محمودی، «مظنونین همیشگی» به مربی‌گری سیدسجاد غافله باشی و «نگاتیو» به مربی‌گری مهدیه غلامحسینی اختصاص یافت.

مسعود احمدیان دبیر این رویداد و مهدی احمدی تهیه‌کننده پیشکسوت سینما نیز برای اهدای دیگر مدال‌ها به روی سن رفتند. در این بخش گروه‌های «پیشتازان» به مربی‌گری عماد سلمانیان و «کلاکت» به مربی‌گری مریم اسمی‌خانی مدال‌های نقره دریافت کردند.

در نهایت گروه «پویافریم» به مربی‌گری مهدی خرمیان موفق به کسب مدال طلای ششمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان ایران شد.

رسول صدرعاملی، هادی مقدم‌دوست، حامد جعفری، مصطفی جمشیدی‌پرور و فرزاد اژدری داوری ششمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان ایران را برعهده داشتند.

ششمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان ایران با هدف تأکید بر عدالت فرهنگی و ایجاد فرصت کشف و پرورش استعدادها از نقاط مختلف کشور به همت بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد.

انتهای پیام/

کیمیا جهان پرور

 

 

هیچ فایل صوتی برای این پست ثبت نشده است.

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
تاریخ و زمان انتشار خبر : 1401/11/06 01:17
شماره خبر : 69947
لینک کوتاه : https://daftarecinemaii.ir/?p=69947
بدون نظر

پیام بگذارید