a
به وب سایت مجله دفترسینمایی خوش آمدید

کمدی‌های سبد اکران ۱۴۰۲ 

 

(سینماآفیس) – کمدی همواره یکی از محبوب‌ترین ژانرهای سینمایی نزد مخاطبان سینما بوده است و مرور سبد سینمای ایران در سال ۱۴۰۲ از تنوع فیلم کمدی حکایت دارد.

 

 

تسنیم نوشت: کمدی همواره یکی از محبوب‌ترین ژانرهای سینمایی نزد مخاطبان سینما بوده است. ژانری که در بسیاری از مواقع به ویژه طی دوران رکود سینما در مقطع فراگیری کرونا و پساکرونا، با تضمین گیشه، ضامن حیات سینما شده است.

مرور جداول فروش سینمای ایران در طول تاریخ، حاکی از آن است که آثار کمدی همواره در زمره پرفروش‌ترین فیلم‌ها جای گرفته‌اند و جالب آنکه کمدی در زمره ژانرهایی است که آثار آن تقریبا در کمتر کشوری به رده پرفروش‌ترین‌ها می‌رسد.

 

به رغم آنکه طی سال‌های اخیر، برخی فیلمسازان ایرانی به اسم کمدی، آثاری نازل و کم‌مایه را تولید و روانه پرده‌ سینماها کرده‌اند، اما این ژانر همچنان به عنوان یکی از محبوب‌ترین ژانرها نزد مخاطبان ایرانی مطرح است.

 

در این گزارش، مروری بر شماری از کمدی‌های شاخص سینمای ایران خواهیم داشت که در دست تولید هستند و احتمالا در سال ۱۴۰۲ رنگ پرده سینماها را خواهند دید.

 

 

این جمعیت قابل کنترل 

این فیلم به تهیه‌کنندگی مهرداد فرید، کارگردانی محمد متین اوجانی و نویسندگی روناک برخوردار، در سال ۱۴۰۱ پروانه ساخت خود را از سازمان سینمایی دریافت کرده است.

 

اوجانی که نخستین تجربه ساخت فیلم بلند سینمایی‌اش را از سرمی‌گذراند، در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی تسنیم، درباره روند پیشرفت این پروژه سینمایی گفت: ۱۸ اردیبهشت ماه امسال، فیلمبرداری‌مان به پایان رسید. از ابتدای تیرماه تدوین را آغاز کرده‌ایم و اکنون در میانه تدوین قرار داریم و فکر می‌کنم قریب به ۶۰ درصد از کار تدوین شده است. امیدواریم تا اواخر تیر یا هفته‌ اول مرداد ماه، تدوین اولیه فیلم به پایان برسد.

 

این کارگردان در پاسخ به این پرسش که آیا فیلم برای حضور در چهل و دومین جشنواره فیلم فجر مهیا خواهد شد یا پس از آماده‌سازی، روانه اکران می‌شود، گفت: هدف‌گذاری ما این است که نخستین اکران «این جمعیت قابل کنترل» در جشنواره فیلم فجر امسال رقم بخورد.

 

قلهک

 این فیلم سینمایی به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مصطفی شایسته در سال ۱۴۰۱ پروانه ساخت خود را از سازمان سینمایی دریافت کرده است.

 

مصطفی شایسته تهیه‌کننده و کارگردان این اثر سینمایی درباره روند تولید «قلهک» به خبرنگار فرهنگی تسنیم گفت: فیلمبرداری «قلهک» تمام شده و تدوین، صداگذاری و اصلاح رنگ فیلم هم به پایان رسیده است. بنابراین طی روزهای آینده، فیلم را برای دریافت پروانه نمایش به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه خواهیم کرد.

 

این تهیه‌کننده درباره ترکیب عوامل و بازیگران حاضر در این فیلم سینمایی گفت: برای ساخت «قلهک» به غیر از بازیگران باتجربه و شناخته‌شده، از بازیگران جوان و مستعدی که تحصیلات هنری دارند استفاده کردیم. اساسا اینکه بازیگرانم دارای تحصیلات و تجربیات مرتبط با رشته‌های هنری به‌ویژه سینما و تئاتر باشند، برایم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

 

شایسته درباره برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته برای اکران این اثر سینمایی گفت: درصدد هستیم تا به محض صدور پروانه نمایش آن، فیلم را در سینماهای کشور اکران کنیم.

 

 

 

هتل

این فیلم به تهیه‌کنندگی محمد شایسته و کارگردانی مسعود اطیابی در سال ۱۴۰۱ پروانه ساخت خود را از سازمان سینمایی دریافت کرده است.

 

مسعود اطیابی کارگردان «هتل» درباره وضعیت کنونی این اثر سینمایی به خبرگزاری تسنیم گفت: مراحل ساخت فیلم به اتمام رسیده و هم‌اکنون جهت بازبینی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه شده است.

 

این سینماگر درباره برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته برای اکران «هتل» گفت: به محض اینکه پروانه نمایش فیلم صادر شود، مقدمات اکران آن را فراهم خواهیم کرد.

 

اطیابی سال گذشته فیلم سینمایی «بخارست» را با بازی بازیگرانی چون پژمان جمشیدی و حسین یاری روی پرده سینماها داشت که موفق شد فروش بسیار خوبی را در گیشه تجربه کند.

 

 

 

ستاره سینما

 این فیلم به تهیه‌کنندگی احسان ظلی‌پور و کارگردانی عادل تبریزی در سال ۱۴۰۱ پروانه ساخت خود را از سازمان سینمایی دریافت کرده است.

 

عادل تبریزی کارگردان این فیلم سینمایی درباره وضعیت ساخت «ستاره سینما» به خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم گفت: «ستاره سینما» دارای فیلم‌نامه‌ای است که دوستش دارم و قصه آن در مقطع معاصر رخ می‌دهد. این فیلم، تداوم همان مسیری است که در فیلمسازی آغاز کرده‌ام. در ارتباط با وضعیت ساخت فیلم، باید بگویم که پیش‌تولید را آغاز کردیم اما در حال حاضر، وقفه‌ای در روند کار ایجاد شده است که امیدوارم بتوانیم به زودی روندمان را از سر بگیریم.

 

تبریزی پیش از این فیلم سینمایی «گیج‌گاه» را به عنوان نخستین تجربه بلند سینمایی خود کارگردانی کرده بود که در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد.

 

 

زود باش دیر میشه

این فیلمبه تهیه‌کنندگی حبیب اسماعیلی و کارگردانی محمدحجت‌ ذیجودی در سال ۱۴۰۱ پروانه ساخت خود را از سازمان سینمایی دریافت کرده است.

 

حبیب اسماعیلی تهیه‌کننده «زود باش دیر میشه» در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم از آغاز پیش‌تولید این فیلم سینمایی خبر داد و گفت: با توجه به شرایط و التهاباتی که در سال گذشته با آن مواجه شدیم، نتوانستیم فیلم را کلید بزنیم، به‌امید خدا از ماه آینده وارد مرحله پیش‌تولید خواهیم شد. این تهیه‌کننده سینما با اشاره به ژانر فیلم افزود: «زود باش دیر میشه» در ژانر کمدی طبقه‌بندی می‌شود و یک طنز اجتماعی است.

 

اسماعیلی در پاسخ به این پرسش که آیا فیلم برای حضور در چهل و دومین جشنواره فیلم فجر مهیا خواهد شد یا خیر، گفت: باید منتظر باشیم و ببینیم که مراحل ساخت فیلم چه‌زمانی به پایان می‌رسد، هنوز تا برگزاری جشنواره فیلم فجر زمان زیادی باقی است، ابتدا باید منتظر باشیم و ببینیم که فیلم چه‌زمانی آماده می‌شود، پس از آماده‌سازی فیلم، در این زمینه تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

 

 

 

دو روز دیرتر

این فیلمبه تهیه‌کنندگی محسن شیرازی و کارگردانی اصغر نعیمی در سال ۱۴۰۱ پروانه ساخت خود را از سازمان سینمایی دریافت کرده است.

 

محسن شیرازی تهیه‌کننده «دو روز دیرتر» در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی تسنیم، از پایان فیلمبرداری این اثر سینمایی خبر داد و گفت: اکنون در مرحله پس‌تولید قرار داریم و درگیر جلوه‌های ویژه‌ فیلم هستیم. بعد از اتمام دهه اول محرم، جزئیات و اطلاعات تکمیلی‌ را درباره این پروژه سینمایی اعلام خواهیم کرد.

 

«دو روز دیرتر» نخستین تجربه تهیه‌کنندگی محسن شیرازی در سینمای ایران و ششمین فیلم بلند سینمایی اصغر نعیمی در جایگاه کارگردان محسوب می‌شود.

 

 

 

قیف

این فیلم به تهیه‌کنندگی سعید ملکان و کارگردانی محسن امیریوسفی در سال ۱۴۰۰ پروانه ساخت خود را از سازمان سینمایی دریافت کرده است.

 

پیگیری‌های تسنیم حاکی از آن است که مراحل فنی فیلم به پایان رسیده و این اثر سینمایی هم‌اکنون آماده اکران است.  براساس شنیده‌ها، «قیف» یک کمدی ترسناک است و رضا عطاران، جواد عزتی، غلام‌رضا نیک‌خواه، عباس جمشیدی‌فر و صابر ابر ازجمله بازیگرانی هستند که در این فیلم سینمایی به ایفای نقش پرداخته‌اند.

 

«قیف» چهارمین فیلم بلند سینمایی امیریوسفی در کسوت کارگردان محسوب می‌شود. 

 

 

 

نمایش کودکانه به سبک ایتالیایی

این فیلم به تهیه‌کنندگی محسن محسنی‌نسب و کارگردانی صالح دلدم، در سال ۱۴۰۱ پروانه ساخت خود را از سازمان سینمایی دریافت کرده است.

 

محسن محسنی‌نسب تهیه کننده «نمایش کودکانه به سبک ایتالیایی» در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، درباره روند تولید این اثر سینمایی گفت: ما به تازگی سفری به ایتالیا داشتیم و شرایط ساخت فیلم را در این کشور بررسی کردیم. همچنین درحال بررسی شرایط همکاری با یک شریک ایتالیایی هستیم و درحال حاضر پروانه ساخت فیلم را تمدید کرده‌ایم. تلاش می‌کنیم که به زودی فیلم را کلید بزنیم.

 

این تهیه‌کننده درباره معرفی عوامل این فیلم سینمایی و امکان اکران «نمایش کودکانه به سبک ایتالیایی» در جشنواره فیلم فجر بیان کرد: در این زمینه مشغول رایزنی هستیم و ممکن است برخی از عوامل فنی فیلم را از کشور ایتالیا انتخاب کنیم. تلاش‌مان بر این است که «نمایش کودکانه به سبک ایتالیایی» را به جشنواره فیلم فجر امسال برسانیم.

 

محسنی‌نسب همچنین درباره ژانر این اثر سینمایی بیان کرد: فیلم ما در ژانر کودک است و طبیعتا اغلب فیلم‌های کودک، شاد هستند. باوجود این، تصمیم گرفتیم فیلمنامه را تغییر بدهیم و در بازنویسی آن را قدری مفرح‌تر کرده و به سمت کمدی سوق بدهیم تا دست‌کم در فروش، سرمایه ساخت خود را بازگرداند.

 

«نمایش کودکانه به سبک ایتالیایی» در ایران و ایتالیا (شهر رم) تصویربرداری خواهد شد.

 

 

 

خرچنگ

این فیلم سینمایی به تهیه‌کنندگی سید یاسر جعفری و کارگردانی مصطفی شایسته، یکی دیگر از فیلم‌هایی است که در سال ۱۴۰۱ موفق به اخذ پروانه ساخت خود شده است. مصطفی شایسته کارگردان این فیلم سینمایی درباره روند ساخت آن به خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم گفت:  «خرچنگ» در مرحله پیش‌تولید قرار دارد و ظرف ۱۰ روز آینده، فیلم‌برداری آن آغاز خواهد شد.

 

شایسته درباره ترکیب عوامل و بازیگران حاضر در فیلم سینمایی «خرچنگ» گفت: ترکیبی از عوامل و بازیگران باتجربه و جدید در «خرچنگ» حضور خواهند داشت.

 

این سینماگر درباره برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته برای اکران این اثر سینمایی گفت: درباره اکران «خرچنگ» پس از پایان مراحل ساخت فیلم، تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

 

 

 

شهر شلوغ

این فیلم سینمایی به تهیه‌کنندگی یوسف صمدزاده و کارگردانی اسماعیل فلاح‌پور در سال ۱۴۰۱ پروانه ساخت خود را از سازمان سینمایی دریافت کرد. «شهر شلوغ» در ژانر کمدی طبقه‌بندی می‌شود و از قرائن این‌گونه برمی‌آید که با یک سیتکام (کمدی موقعیت) مواجه خواهیم بود.

 

اما اسماعیل فلاح‌پور کارگردان «شهر شلوغ» در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، از تعلیق روند تولید این فیلم سینمایی خبر داده و اظهار کرد: در حال حاضر به دلیل انصراف سرمایه‌گذار، روند ساخت فیلم متوقف شده است. اکنون در جست‌وجوی سرمایه‌گذار جدید هستیم و امیدوارم با تامین سرمایه لازم برای ساخت فیلم، بتوانیم کار را به جریان بیندازیم.

 

فلاح‌پور پیش از این فیلم سینمایی «استخر» را کارگردانی کرده است که در سال ۱۳۹۳ وارد شبکه نمایش خانگی شد.

 

بر این اساس و با توجه به آنچه که در این گزارش قید شد، می‌توان گفت که سبد سینمای ایران در سال ۱۴۰۲ از تنوع فیلم‌های کمدی و ترکیب سازندگان آنها حکایت دارد. حال، باید منتظر ماند و دید که کدام یک از آثار مذکور، از شأن و حیثیت ژانر کمدی به معنای تام و تمام آن دفاع خواهند کرد.

هیچ فایل صوتی برای این پست ثبت نشده است.

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
تاریخ و زمان انتشار خبر : 1402/05/02 08:59
شماره خبر : 92066
لینک کوتاه : https://daftarecinemaii.ir/?p=92066
بدون نظر

پیام بگذارید