a
به وب سایت مجله دفترسینمایی خوش آمدید

لطفا بازیگر پرورش دهید

(سینماآفیس) – رئیس سازمان سینمایی تخریب و تحریم جشنواره فیلم فجر و سایر پروژه‌های فرهنگی را ناکارآمد دانست و از بنیاد فارابی‌خواست تا نسل جدید بازیگران سینما را پرورش دهند.

محمد خراعی معتقد است: موفقیت یک سازمان فردی نیست و مجموعه معدلی است که با حضور همه دست اندرکاران آن کنار یکدیگر رقم می خورد. چه در سازمان سینمایی و چه فارابی یا سایر موسسات همه دستاوردها و توفیقات ماحصل کار گروهی است و اگر احیانا ضعفی هم وجود داشته باشد، باز به همه بر می‌گردد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بنیاد سینمایی فارابی از حضور عوامل و دست اندرکاران توانمندی بهره می‌برد. این بنیاد فرصت خوبی برای مشارکت سایر ارگان ها و بخش خصوصی محسوب می‌شود و باید بر این مهم در سال پیش رو تاکید و تمرکز بیشتری صورت گیرد.

خزاعی با تقدیر از مدیران و معاونان بنیاد سینمایی فارابی و اهتمام شبانه روزی آن‌ها بر پیشبرد امور جاری توضیح داد: علاوه بر این که تعداد تولیدات افزایش یافته، فارابی قدم های خوبی در مسیر اعتلای استاندارد سلامت سینمایی برداشته و باید این روند تقویت شود. دغدغه هایی چون سلامت، خانواده محوری، تقویت ابعاد دینی و مذهبی فیلم‌ها، تنوع اقلیم، توجه به مقام زن، عدالت محوری و… از گزاره های مهم راهبردهای کلان سازمان سینمایی است که در اولویت کار فارابی هم قرار گرفته و این ها مواردی است که سال‌ها در سینما بر آن تاکید صورت می‌گرفت اما محقق نمی‌شد.

رئیس سازمان سینمایی عنوان کرد: نباید تصور کنیم در سال ۱۴۰۲ مشکلات معیشت و هجمه های ناجوانمردانه کمتر خواهد شد و باید با در نظر گرفتن همه جوانب به فعالیت، برنامه ریزی و گسترش و رونق اشتغال و اقتصاد سینما ادامه داد.

سرمایه گذاری بخش خصوصی سینما به خطر افتاد

وی افزود: طی ماه های اخیر، متاسفانه، به علت اشتباه تعدادی از سینماگران در داخل و خارج از کشور امنیت سرمایه گذاری در سینمای ایران و تولیدات در بخش خصوصی به خطر افتاده است و سفره بخش خصوصی در حال کوچک شدن است. باید به همه این ها برای سال جدید فکر و برای حل‌شان برنامه ریزی کرد. باید تدبیری کنیم تا با مشارکت فارابی با درصدهای کمتر ، امکان ساخته شدن به فیلم‌های بیشتری را بدهیم.

به گفته وی، بنیاد فارابی باید سال آینده از پروژه های صد درصدی به سمت پروژه های مشارکتی و حمایتی حرکت کند.

خزاعی با تاکید بر اهمیت راه اندازی باشگاه فیلم‌اولی‌ها در فارابی و شورای تایید صلاحیت کارگردانان فیلم اولی گفت: شیوه های حمایت از کارگردانان فیلم اولی ها نیز باید مشخص شود. پرورش نسل جدید بازیگران در عرصه سینما و تلویزیون یک ضرورت است و باید در زمینه بازیگری به کشف استعدادهای درخشانی که نمی دانند چطور وارد فضای سینمای ایران شوند، کمک کرد و فارابی مسئولیت دارد تا مثل حوزه کارگردانی، بازیگر اولی ها را هم به پروژه های سینمای ایران معرفی کند. این اتفاق مهمی برای سینمای ایران خواهد بود و از مهم ترین ماموریت‌های فارابی در سال جدید است که به تولید ارزان تر آثار و در نهایت رونق این بخش منجر می‌شود.

وی تصریح کرد: سینمای ایران برای نظام تولید فیلم و سرمایه گذاری در این زمینه به بازنگری نیاز دارد و لازم است ضمن شناسایی آسیب ها به نظم و نسقی شفاف و مشخص در زمینه هزینه های تولید و استانداردسازی آن بدست یابیم و فارابی می تواند ضمن پیشقدم شدن به این روند کمک کند.

نیاز به استراتژی های جدید در حوزه بین الملل

وی با اشاره به فعالیت حوزه بین الملل بنیاد سینمایی فارابی بیان کرد: باید در حوزه بین الملل بر اساس نقشه راه سازمان سینمایی، استراتژی های لازم ترسیم شود و شیوه های اجرایی آن نیز، در نظر گرفته شود.

رئیس سازمان سینمایی تصریح کرد: در تعامل بین واحد امور بین الملل فارابی و دفتر همکاری های بین المللی سازمان سینمایی باید به انسجام و هم افزایی و همفکری درستی برای این حوزه رسید و به کشورهای همسوتر با ایران و بازارهای جدید برای سینمای ایران فکر کرد.

برخی از تخریب‌ها برای توقف موفقیت‌های فارابی است

خزاعی در بخش دیگری از سخنانش گفت: امسال تمام انرژی دشمن تجمیع شد تا تخریب پروژه‌های فرهنگی و هنری ایران در چند ماهه اخیر صورت بگیرد و علت هجمه‌ها به فارابی نیز همین بوده و هست وقتی نهادی مثل بنیاد سینمایی فارابی با حمایت خود از چهل و یکمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر و حضور ۹ فیلمش در این رویداد کمک قابل توجهی به جشنواره و حیات آن می کند طبیعی است که عده ای ناراحت شوند.

وی تاکید کرد: گاهی تخریب هایی صورت می‌گیرد تا بنیاد سینمایی فارابی را ناامید کرده و از ادامه فعالیت تاثیرگذار خود باز دارد و اتفاقا با همین همدلی و همگرایی و حفظ استانداردها، نهاد ملی سینمای ایران نباید عقب نشینی کند. به توسعه فعالیت های خود پرداخته و به آرمان‌ها و ارزش های خود پایبند بماند.

رئیس سازمان سینمایی در خاتمه اظهار داشت: انشالله سال آینده بنیاد فارابی با همت و انرژی مضاعفی در قالب اعطای وام، حمایت، کمک و مشارکت به تولید در سینما و اشتغال سینماگران ادامه دهد و امیدواریم با وجود همه مشکلات اقتصادی و گران بودن ساخت فیلم های سینمایی این مهم محقق شود.

منبع:ایرنا

انتهای پیام/

هیچ فایل صوتی برای این پست ثبت نشده است.

به اشتراک گذاشتن با :
برچسب ها
امتیاز به این مقاله
تاریخ و زمان انتشار خبر : 1401/12/21 12:12
شماره خبر : 88897
لینک کوتاه : https://daftarecinemaii.ir/?p=88897

پیام بگذارید