a
به وب سایت مجله دفترسینمایی خوش آمدید

پخش مستند بی‌خداحافظی از تلویزیون

مستند بی‌خداحافظی به کارگردانی سجاد رجب بلوکات، پنجشنبه ۱۵ دی ۱۴۰۱ از شبکه مستند سیما پخش خواهد شد.

به گزارش سینماآفیس به نقل از خبرگزاری ایلنا: مستند بی‌خداحافظی به تهیه‌کنندگی مشترک محمدرضا کربلایی و احسان شادماتی، تولید شبکه مستند سیما است.

این مستند به نویسندگی سجاد رجب بلوکات، روایتی متفاوت از مهاجرت ورزشکاران ایرانی است و ۳ پرونده مهم در این موضوع است.

این مستند پنجشنبه ۱۵ دی ساعت ۲۲ از شبکه مستند سیما پخش می‌شود.

کربلایی، تهیه‌کننده این فیلم با اشاره به سوژه این مستند گفت: در این اثر، از منظر جدیدی به موضوع پناهندگی ورزشکاران نگاه کرده‌ و این مسئله را به شیوه‌ای نقادانه مورد بررسی قرار داده‌ایم. مسئله پناهندگی و مهاجرت موضوعی است که در همه کشورها و در بین همه اقشار وجود دارد، اما ما از دریچه جدیدی به این موضوع نگاه کردیم.

وی ادامه داد: برای ساخت این مستند از ۳ جنبه اساسی، موضوع پناهندگی ورزشکاران را مورد بررسی قرار دادیم. موضوعاتی که شاید در جای خود نوعی خط قرمز نیز به شمار بروند. اولین موضوع، مسئله حاضر نشدن ورزشکاران ایرانی در برابر ورزشکاران رژیم غاصب صهیونیستی است که اتفاقات بعد از آن به نوعی می‌تواند بستر را برای پناهندگی ورزشکاران ایرانی فراهم کند. سوال اصلی ما در این بخش این است که چرا مسئولان، از ورزشکارانی که حاضر نشدند در برابر اسرائیلی‌ها حاضر شوند، حمایت نمی‌کنند یا حمایت‌شان کم‌رنگ است؟

او با اشاره به پرداخت به پرونده سعید مولایی در این مستند گفت: از همین منظر، نگاهی به پرونده سعید مولایی داریم و اتفاقاتی که سبب شد او به خارج از ایران برود را بررسی کرده‌ایم. در این بخش یادآور شده‌ایم که خیلی از ورزشکاران ما دوست ندارند مهاجرت کنند، اما برخی مسئولین با بی‌محلی‌هایشان کار را به جایی می‌رسانند که آنها چنین تصمیمی بگیرند.

تهیه‌کننده بی خداحافظی اضافه کرد: در بخش بعدی، سراغ ورزشکارانی رفتیم که از قضا به دلیل توجه بیش از حد، مسیر پناهندگی را در پیش گرفتند. نمونه این اتفاق را در ماجرای کیمیا علیزاده می‌بینید. او علیرغم اینکه مورد توجه مسئولین قرار داشت و حمایت‌های زیادی را به سمت خود می‌دید، تصمیم به مهاجرت گرفت. به نظرمان این مسئله هم باید مورد بحث قرار می‌گرفت.

وی با اشاره به گفت‌وگو با ورزشکارانی که دوباره به کشور بازگشتند، گفت: پرونده سوم که در مستند «بی خداحافظی» مورد بررسی قرار گرفته، بحث و گفت‌وگو درباره اتفاقات بعد از پناهندگی ورزشکاران ایرانی است. به همین منظور سراغ تعدادی از ورزشکارانی رفتیم که از ایران مهاجرت کردند، اما دوباره به کشور بازگشتند. سخنان آنان قابل تأمل است و بسیاری‌شان درباره تبلیغاتِ خلاف واقعی سخن می‌گویند که ورزشکاران ایرانی را به سمت پناهندگی سوق می‌دهد.

کربلایی درباره فرم روایی این اثر گفت: عمده مستند، مصاحبه‌هایی است که با چهره‌های مختلف گرفته‌ایم. هم مصاحبه با ورزشکاران داشتیم و هم مسئولین. از جمله چهره‌های مشهور که در برابر دوربین ما قرار گرفتند می‌توان به آقای صالحی امیری رئیس وقت کمیته ملی المپیک، رئیس فدراسیون ورزش‌های جانبازان و روسای وقت فدراسیون تکواندو و جودو اشاره کرد. از تصاویر آرشیوی نیز به فراخور مصاحبه‌ها استفاده کرده‌ایم.

تصویربرداران: نوید پورحقیقی، وحید ظریف، رضا عزیز فرخانی، سیدهادی قاسمی، صدابرداران: کامیار خدابنده، امیرحسین محشتم رضوی، تدوین: علی زندیه، پژوهش: محمدرضا کربلایی و احسان شادمانی و مدیر تولید: محمد ارشادی، سایر عوامل این مستند هستند.

انتهای پیام/

کیمیا جهان پرور

هیچ فایل صوتی برای این پست ثبت نشده است.

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
تاریخ و زمان انتشار خبر : 1401/10/14 09:35
شماره خبر : 68218
لینک کوتاه : https://daftarecinemaii.ir/?p=68218
بدون نظر

پیام بگذارید