a
به وب سایت مجله دفترسینمایی خوش آمدید

رمان کتاب شواهد منتشر شد

رمان کتاب شواهد اثر جان بنویل با ترجمه محمد جوادی، منتشر شد.

به گزارش سینماآفیس به نقل از خبرگزاری صبا: رمان معمایی_جنایی کتاب شواهد به قلم جان بنویل و ترجمه محمد جوادی به همت نشر نون منتشر شد.

این کتاب در ۲۰۸ صفحه با شمارگان ۵۰۰ نسخه و با قیمت ۹۵ هزار تومان، به چاپ رسیده است.

محمد جوادی درباره این نویسنده این کتاب گفت: ویلیام جان بنویل رمان‌نویس و روزنامه‌نگار ایرلندی است که مضامین آثارش عبارتند از فقدان، وسواس، عشق ویرانگر و درد و عذابی که با آزادی همراه است. بنویل بر این باور است که دبلیو. بی. ییتس و هنری جیمز دو نویسنده الهام‌بخش و تاثیرگذار بر آثارش بوده‌اند.

مترجم آثار جوزف بویدن در ایران در ادامه گفت: داستان‌های بنویل با روایتی‌هایی گاه تعمداً پرابهام، به درام‌های خانوادگی، زندگی‌های رو به زوال و نابودی و شخصیت‌هایی درگیر و متناقض و وسواسی می‌پردازند. جان بنویل علاوه بر آثار داستانی فراوان دست به نگارش چند اثر غیرداستانی نیز زده است.

جوادی با برشمردن داستان «کتاب شواهدـ در سبک معمایی جنایی درباره این اثر گفت: کتاب شواهد اولین بخش از سه‌گانه بنویل با محوریت شخصیتی به نام فِردی مونت‌گومری است؛ تک‌گویی‌های راوی در سراسر داستان به چشم می‌خورد، فلاش‌بک‌های فراوان، درگیری‌های ذهنی روانی در به یادآوردن اسامی و اتفاق‌ها، مرز نامشخص میان واقعیت و خیال‌پردازی و شخصیت پیچیده راوی از چالش‌های ترجمه «کتاب شواهد» بود. وقایع اصلی قتل در این کتاب برگرفته از پرونده سال ۱۹۸۲ مالکوم اِدوارد مک آرتور است و «ارواح» و «آتنا» دو اثر تکمیل‌کننده این سه‌گانه هستند. مجله پابلیشِرز ویکلی در نقد این کتاب، بنویل را با آلبر کامو و فئودور داسایوفسکی مقایسه کرده است. این رمان در فهرست نهایی جایزه‌ی بوکِر قرار گرفت. همچنین برنده جایزه جی‌پی‌اِی شد.

این مترجم در پایان از تجدید چاپ کارآگاهان وحشی اثر روبرتو بولانیو، همه شبی در تخت‌هایمان خواهیم سوخت اثر جوئل توماس هاینز و تاریک‌تر از جادو اثر وی. ای. شواب خبر داد.

مترجم در بخشی از مقدمه خود بر «کتاب شواهد» نوشته است: بنویل درباره کتاب‌هایش می‌گوید: «از همه آن‌ها متنفرم.. از تمامشان بیزارم.» او به جای زندگی در گذشته، همواره نگاهی رو به جلو دارد: «شما باید هر روز صبح یقه‌ خودتان را بچسبید و به تمامی کارهای وحشتناکی که دیروز انجام دادید فکر کنید، و به این‌که چگونه می‌توانید با ساختن روزی بهتر، آن‌ها را جبران کنید.»

بنویل نقدهای آثارش را نمی‌خواند زیرا خودش بهتر از هر کسی خودش را نقد می‌کند، اما منتقدان بنویل را استادی صاحب سبک در زمینه ادبیات انگلیسی می‌دانند و نوشته‌هایش را کارهایی استادانه، زیبا و درخشان توصیف می‌کنند. او شهرتش را مرهون لطافتِ طبعِ تیره و تار، طنزآمیز، هوشمندانه و حزن‌انگیزش است.

دان دلیلو – نویسنده- درباره این رمان گفته است: «کتاب شواهد» اثر داستانی مهم با سبکی جدید است که هر لحظه آن در عین جذابیت، با آرامشی منحصر به فرد، درخشش جنایت دورن آن را نشان می‌دهد.

انتهای پیام/

کیمیا جهان پرور

هیچ فایل صوتی برای این پست ثبت نشده است.

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
تاریخ و زمان انتشار خبر : 1401/10/02 01:00
شماره خبر : 66804
لینک کوتاه : https://daftarecinemaii.ir/?p=66804
بدون نظر

پیام بگذارید