a
به وب سایت مجله دفترسینمایی خوش آمدید

سینمای سیاسی زیر ذره‌بین

(سینماآفیس) – در برنامه «سینماملت» که ۱۸بهمن ماه روی‌آنتن شبکه تهران رفت، سینمای سیاسی؛ تهدید یا فرصت، مورد تحلیل و ارزیابی کارشناسان امر قرار گرفت.

در بخش میز نقد، اکبر عبدالعلی‌زاده منتقد سینما در مورد فیلم «هفت بهارنارنج» ضمن اینکه اثر را یک فیلم دغدغه‌مند در حوزه کهنسالان دانست، گفت: ما در این فیلم شاهد یک خانواده کهنسال و مسأله سبک زندگی در این خانواده هستیم و کارگردان این اثر به خوبی از پس ارائه این امر برآمده است و شاهد فیلم خوبی هستیم.

عبدالعلی‌زاده همچنین در خصوص فیلم «روایت ناتمام سیما» نیز گفت: فیلم در پی نقد سبک زندگی امروزی در بخشی از خانواده‌های ایرانی است و این اثر دارای آموزه‌های اجتماعی تأثیرگذاری است. همچنین بحران‌های اخلاقی که شخصیت فیلم با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کند و فرجام آن‌ها نشان از نگاه شاخص سازنده به پدیده اخلاق است.

در بخش میز تحلیل نیز محسن بدرقه میزبان حنظله تاج‌الدینی و محسن آقایی بود تا به موضوع مسأله اجتماعی در پروژه‌های سینمایی بپردازند.
حنظله تاج‌الدینی در این خصوص گفت: آثار سینمایی ما عموماً برگرفته از فضای جامعه است و نگاه به مسائل اجتماعی، خانواده و سبک زندگی مردم داشتند چه با نقد چه با ارائه فضایی سالم و درست. هر چند موارد استثناء هم نیز وجود دارد.

محسن آقایی نیز در این خصوص گفت: رجوع کارگردانان به بحران‌های اخلاقی و معضلات داغ و پرطرفدار اجتماعی این روز‌ها بیشتر به خاطر جنبه نمایشی کار‌ها ست، نه اینکه واقعا سازنده دغدغه‌مند بوده و همین باعث شده تا شاهد سیل این آثار باشیم که از لحاظ سینمایی نیز آثار ضعیفی به شمار می‌روند.

ویژه برنامه سینما ملت کاری از گروه اجتماعی شبکه تهران سیما است که در ایام برگزاری چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر از ۱۲ تا ۲۲ بهمن ماه هر شب ساعت ۲۴ به صورت زنده روی آنتن شبکه پنج سیما می‌رود.

انتهای پیام/

هیچ فایل صوتی برای این پست ثبت نشده است.

به اشتراک گذاشتن با :
امتیاز به این مقاله
تاریخ و زمان انتشار خبر : 1401/11/19 11:32
شماره خبر : 71270
لینک کوتاه : https://daftarecinemaii.ir/?p=71270
بدون نظر

پیام بگذارید